Zasady przyjmowania uczniów

ZASADY PRZYJMOWANIA UCZNIÓW DO LICEUM

1. Liczba uczniów w poszczególnych oddziałach nie może być większa niż 16 osób.
  2. Dyrektor szkoły w wyjątkowych przypadkach może podjąć decyzję o przyjęciu dodatkowych uczniów do tego oddziału klasowego, w szczególności jeżeli są to uczniowie niebędący obywatelami polskimi lub obywatele polscy, którzy pobierali naukę w placówkach funkcjonujących w systemach oświatowych innych państw.
  3. Pierwszeństwo w przyjęciu przysługuje uczniom Międzynarodowej Szkoły Podstawowej w Zabrzu.
  4. Pierwszeństwo w przyjęciu przysługuje uczniom, których rodzeństwo uczęszcza do Międzynarodowej Szkoły Podstawowej w Zabrzu lub Językowej Akademii Przedszkolaka Magic Fairyland.
  5. Po uwzględnieniu kryteriów procedury kwalifikacyjnej dla kandydatów wymienionych w ust. 2 i 3 wolne miejsca przydzielane są kandydatom z listy przyjęć zgodnie z  decyzją Dyrektora Liceum.
  6. Do klas I – IV o przyjęciu decyduje Dyrektor Liceum na podstawie wpisu do księgi przyjęć oraz pozytywnego wyniku egzaminu kwalifikacyjnego (kolejność wpisu do księgi przyjęć nie ma znaczenia).

KRYTERIA PRZYJĘĆ DO KLASY I LICEUM

1. O przyjęcie do klasy pierwszej mogą ubiegać się, na wniosek rodziców/opiekunów prawnych, uczniowie posiadający świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.
  2. O przyjęciu kandydatów do klasy decydują następujące kryteria:
  • rozmowa z Dyrektorem szkoły;
  • oceny z wybranych zajęć edukacyjnych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Wybór przedmiotów rekrutacyjnych określa corocznie regulamin rekrutacji;
  • wynik uzyskany z egzaminu ósmoklasisty;
  • wynik egzaminu predyspozycji i umiejętności językowych z języka angielskiego lub/oraz innych przedmiotów;
  • inne osiągnięcia ucznia, zwłaszcza:
    • udział w konkursach i turniejach wiedzy organizowanych przez Kuratora Oświaty, co najmniej na szczeblu wojewódzkim,
    • osiągnięcia sportowe i artystyczne, w zawodach i konkursach co najmniej na szczeblu powiatowym’
  • ocena z zachowania,
  1. Laureaci konkursów o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim z przedmiotów kluczowych dla realizacji programu Liceum w danym roku szkolnych, mogą być przyjmowani do klasy pierwszej niezależnie od kryteriów, o których mowa w ust. 2.
  2. Szczegółowe informacje o rekrutacji do klasy pierwszej, w tym w szczególności:
    1. sposób przeliczania na punkty ocen z wybranych zajęć edukacyjnych;
    2. sposób punktowania innych osiągnięć ucznia;
    3. szczegółowe terminy postępowania rekrutacyjnego;

określa Regulamin rekrutacji i opłat na dany rok szkolny, publikowany na stronie internetowej Liceum.

KANDYDACI DO KLASY I

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do klasy pierwszej mają obowiązek złożyć w  sekretariacie szkoły następujące dokumenty:

1. formularz rekrutacyjny wraz z uzupełniającymi dokumentami;
  2. 2 zdjęcia do legitymacji (podpisane na odwrocie imieniem i nazwiskiem);
  3. dokumenty potwierdzające udział w olimpiadach, wolontariacie, zawodach sportowych;
  4. kopię świadectwa ukończenia szkoły podstawowej poświadczoną przez dyrektora szkoły, którą kandydat ukończył;
  5. zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty lub kopię tego zaświadczenia poświadczoną przez dyrektora szkoły, którą kandydat ukończył.
  6. W celu przeprowadzenia rekrutacji do oddziałów klas pierwszych dyrektor powołuje Szkolną Komisję Rekrutacyjną, wyznacza przewodniczącego komisji, zastępcę przewodniczącego i określa jej zadania.
  7. Do zadań Szkolnej Komisji Rekrutacyjnej należy w szczególności:
  • podanie do wiadomości kandydatom informacji o warunkach rekrutacji;
  • przeprowadzenie postępowania rekrutacyjno-kwalifikacyjnego;
  • ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do szkoły. Lista zawiera imiona i nazwiska kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych (lub informację o liczbie wolnych miejsc) uszeregowane w  kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia;
  • sporządzenie protokołu postępowania rekrutacyjnego.